Látkové pleny a zdravý vývoj kyčlí
Látkové pleny a zdravý vývoj kyčlí
Co dělat, když ortoped doporučí Vašemu miminku široké balení? Můžete dál používat látkové plenky?
Poměrně často dostáváme dotazy na téma látkové pleny a kyčle, resp. jejich správný vývoj. I ten, kdo ještě miminko nemá, už nejspíš slyšel o tzv. širokém balení a o tom, že správný vývoj kyčlí se u miminek bedlivě sleduje. Jak si tedy v tomto ohledu stojí látkové plenky?
Tento článek vznikl ve spolupráci s Mgr. Pavlou Brandovou, fyzioterapeutkou, která je shodou okolností také látkovou poradkyní Bambooliku. Pavla se kromě problematiky vrozené dysplazie kyčelní zabývá také psychomotorickým vývojem dítěte - vřele doporučujeme její kurzy na toto téma!
Proč se vlastně kyčle u miminek sledují?
Protože u 4 % dětí v ČR je zjištěna vrozená dysplazie kyčelního kloubu. To znamená, že kyčle se nevyvíjí správně, kloub s dysplazií je deformovaný, tudíž dochází k dřívějšímu opotřebení, je nestabilní, v dospělosti pak kyčle bolí, případně mají sníženou pohyblivost. Výskyt kyčelní dysplazie je geograficky a etnicky proměnlivý a ČR se svými 4 % patří mezi oblasti s vysokou frekvencí výskytu. Správnou léčbou v kojeneckém věku je možné minimalizovat následky kyčelní dysplazie, v pozdějším věku už to potom možné není.
Kdy vrozená kyčelní dysplazie hrozí?
- Pokud kyčelní dysplazií trpěl některý z rodičů.
- Náchylnější k ní jsou holčičky, prvorozené děti, přenášené děti a z nějakého důvodu také miminka narozená v zimě.
- Hrozí u dětí, které byly rozeny koncem pánevním, lidově zadečkem napřed.
- Natěsno utahovaná zavinovačka může mít také vliv na nesprávný vývoj kyčlí, doporučujeme se toho vyvarovat.
Takže pokud se vám v lednu narodila první přenášená holčička koncem pánevním, přičemž některý z rodičů v kojeneckém věku problémy s kyčlemi měl, rozhodně nic nezkazíte tím, že preventivně zařadíte široké balení. Pro jistotu. A zavinovačku používejte pouze jako přikrývku.
Jak se kyčle sledují?
První kontrola kyčlí proběhne už v porodnici, případně krátce po porodu, provádí se ultrazvukem. V naprosté většině případů vám lékař oznámí dobrou zprávu, že kyčle jsou v pořádku, nicméně pozve vás ještě na jednu kontrolu - opět preventivní - cca po 6 týdnech. Pak může následovat ještě jedna kontrola cca ve 3 měsících, pokud jsou i tehdy kyčle v pořádku, máte od nich navždy pokoj :-)
Jak se vyznat v nálezech a jejich zkratkách?
Široké balení a moderní látkové pleny
Co dělat, když kyčle 100% v pořádku nejsou? Není třeba se děsit - většinou totiž půjde jen o nález typu IIb, což je opožděná zralost kyčle, jak je vysvětleno výše. V takovém případě Vám lékař doporučí abdukční, tzv. široké, balení. A tady přichází ta dobrá zpráva - používáte-li látkové plenky, můžete abdukčního balení dosáhnout i bez speciálních pomůcek a extra plen.
Na obrázku vlevo vidíte plenu All-in-One se standardním vycpáním, tedy s jednou vkládací plenkou. Rozpětí mezi nožičkama je cca 14 cm.
Stejného rozpětí mezi nožičkama dosáhnete také se systémem AI2 (vše ve dvou), jak znázorňuje obrázek vpravo. Miminko v něm má na sobě svrchní kalhotky spolu s vnitřní základní plenou.
Pokud byl Vašemu děťátku doporučeno udržovat větší rozestup mezi nožičkama, než vám umožňuje balení s plenami Bamboolik, vložte do balení ještě "cihličku" z klasických čtvercových plen (jedné nebo dvou).
Jak na to?
Cihlička z jedné čtvercové plenky:
Čtvercovou plenku celou rozložte a následně přeložte na třetiny směrem do středu. Tedy ve výsledku budou zesílené lemy plenky na jejích krajích a jeden bude schovaný veprostřed. Takto připravenou plenku vložte do kapsy AIO plenky (spolu s vkládací plenkou) či do svrchních kalhotek na vnitřní základní plenu.
Široké balení se dvěma čtvercovými plenkami:
Obě pleny poskládejte na třetiny, jak je vysvětleno v předchozím bodu a následně položte jednu plenu na druhou tak, aby byly vůči sobě posunuté, neměly by se překrývat. Pak obě přeložte napůl v delší ose opět tak, aby se konce plen nepřekrývaly. Dostanete tak plenkovou vložku, která má odstupňované okraje - lemy, aby pod zády nevznikl velký skok. Lemy patří ven, tj, k oblečení, ne k tělu miminka, aby netlačily.
A takto to vypadá, když do kapsy AIO plenky (vlevo) přidáte jednu cihličku ze čtvercové plenky. Rozestup mezi nožičkami se zhruba o 1 cm zvětšil. Vpravo vidíte balení vytvořené ze svrchních kalhotek, vnitřní základní pleny a dvou čtvercových plenek složené dle návodu zobrazeného výše. Zde je větší rozestup mezi nožičkama ještě výraznější.
Pokud půjde o nález horší než IIb a bude třeba používat nějaké pomůcky (Frejkova peřinka, Pavlíkovy třmeny), držte se doporučení svého ortopeda. V takovém případě vezměte dítě na kontrolu v plence, jakou běžně používáte - ortopedové většinou moderní látkové plenky dobře neznají a slovní popis jim tak nebude moc k užitku. Zabalte miminko tak, jako to běžně děláte, pohlídejte si rozestup mezi nožičkama a až poté se zeptejte na názor svého ortopeda.
Rádi byste zkonzultovali ortopedický nález svého dítěte a používání látkových plen? Můžete se obrátit na Pavlu Brandovou, díky které vznikl tento článek.
Široké balení i jenom preventivně - ano nebo ne?
Je-li anamnéza vašeho miminka taková, že problém s kyčlemi hrozí, tak bychom preventivní široké balení doporučili - ve smyslu, v jakém o abdukčním balení hovoříme výše.
Obecná doporučení
Jak podpořit správný vývoj kyčlí a zároveň správný psychomotorický vývoj miminka?
- Zavinovačku používejte pouze jako přikrývku.
- Co nejčastěji nechte miminko během přebalování nahaté - ať si hezky prokope nožičky, "zapase" si, protáhne se. Máte-li strach, že vám během této aktivity potřísní okolí, použijte pod něj pratelnou přebalovací podložku.
- Oblékejte miminku spíše větší bodýčka - pozor na utahování příliš malých nebo hodně těsně padnoucích body, mohou lehce vychýlit postavení pánve. Skvělým pomocníkem je extendor, kterým případně můžete velikost bodýčka nastavit.
- Nošení v šátku ve svislé poloze (miminko má roztažené nožičky a zadeček níž, než kolínka) je pro kyčle úplně super.