Proč se vracet k látkovým plenám, které byly tak úspěšně nahrazeny pohodlnějšími jednorázovými plenami?

25.09.2015

Proč se vracet k látkovým plenám, které byly tak úspěšně zavrženy a nahrazeny pohodlnějšími jednorázovými plenami? Jaké jsou zdravotní aspekty a přínosy moderních látkových plen na zdraví novorozence a kojence?

Moderní látkové plenky jsou vyráběny převážně z přírodních materiálů (bavlna, konopí, bambus, vlna). Pokožka dítěte přichází do styku s přírodními nealergizujícími materiály a není tedy vystavena kontaktu s chemickými látkami, které jsou obsaženy v jednorázových plenách. Chemický absorpční gel může u citlivých dětí způsobit alergickou reakci a vést k plenkové dermatitidě. Z tohoto důvody by měly být látkové pleny doporučovány zvláště dětem s citlivou či problematickou pokožkou a dětem s alergiemi či atopickým ekzémem. Dlouhodobý kontakt pokožky s močí nebo stolicí v uzavřeném teplém a vlhkém prostředí negativně působí na dětskou pokožku. Jelikož jednorázová plena je schopna zadržet opravdu velké množství moči, může lákat k méně častému přebalování a způsobovat možné zdravotní problémy.

Látkové plenky jsou vyvíjeny tak, aby nepropouštěli vlhkost, ale byly maximálně prodyšné a docházelo tak k zachování optimální teploty. Existují studie o škodlivém vlivu na zdraví dítěte v důsledku přehřívání pohlavních orgánů zejména u chlapců, což v dospělosti může vést k neplodnosti. Dalším aspektem je vliv na zvýšenou pravděpodobnost výskytu gynekologických a urologických zánětů u malých holčiček.

Pocit sucha u jednorázových plen je pro dítě sice velmi příjemný, ale to nemusí být vždy správně. Mokrá plenka umožní dítěti lépe pochopit, jak lze vyprazdňování ovlivnit vůlí. Dítě přirozeně získává poznatek, že zůstávat ve vlastní nečistotě je nepříjemné. U jednorázových plen tento signál chybí, což může brzdit nácvik chození na nočník.

Látkové plenky podporují správný vývoj kyčlí, protože v objemnější kalhotkové plence je dítě přirozeně abdukčně baleno, což je důležité především v prvních měsících života.

Častým dotazem rodičů je, jestli objemná látková plenka nemůže zpomalovat dítě v jeho psychomotorickém vývoji. Psychomotorický vývoj je složitý a ucelený proces, který je do jisté míry geneticky daný. Některé děťátko např. leze v 7. měsících, některé v 11. měsících a některé vůbec. Současné moderní látkové plenky jsou navíc vyvíjeny tak, aby byly maximálně savé a přitom kompaktní. Pokud rodiči přijde, že je miminko díky látkové plence prohnuté v zádech, tak u novorozence je tento stav díky anteverznímu postavení pánve do jisté míry fyziologický a byl by i v plence papírové. Důležité je zvolit vhodnou velikost plenky a při spinkání polohovat na polobok.

Používání látkových plen patří mezi prvky kontaktního rodičovství. Při přebalování se dítěte dotýkáme a věnujeme mu plnou pozornost, což je důležité pro jeho zdravý psychický vývoj a pro prohlubování sociálního kontaktu rodičů a dítěte.

Vedle těchto zdravotních výhod je používání moderních látkových plen navíc ekonomické a ekologické.

Zpracovala

Mgr. Pavla Brandová

Fyzioterapeut, látková poradkyně